Zigbee sítě jsou primárně určeny k připojení spotřebičů a dalších zařízení chytré domácnosti.

Pásma a Frekvence

Komunikační technologie popsaná standardem IEEE 802.15.4 – ZigBee patří do skupiny bezdrátových sítí PAN (Personal Area Networks). Do této skupiny sítí patří i velmi rozšířený IEEE 802.15.1 – Bluetooth, jež nalézá hlavní uplatnění převážně ve spotřební elektronice. 

Zdroj: Wikipedia

Topologie a zařízení

Síť se skládá ze tří druhů zařízení a dokáže využívat stromovou topologii sítí. Prvním je koordinátor sítě a bývá zpravidla jeden. K němu se připojují dva typy zařízení. FFD neboli Full Function Devices jsou připojeny k elektrickému vedení bez vlastní baterie a slouží kromě samotné funkce slouží jako opakovače signálu. Tím pomáhají rozšířit dosah sítě. Na jejím konci jsou zařízení RFD, celým názvem Reduced Function Devices. Protože mají vlastní zdroj energie (3V baterii) pracují v omezeném režimu a jsou pouze pasivním příjemcem signálu.

Kanály

Výběr kanálů je velmi důležitý aby nedocházelo k výpadkům sítě. K rušení je Zigbee v pásmu 2.4 Ghz velmi náchylné. Je dobré vyhradit si zvlášť frekvence pro Wifi a zvlášť pro Zigbee.

V našem případě jsem zvolil kanál 1 (2412 MHz) pro Wifi a na Zigbee koordinátoru používám vyšší kanál 20 (2450 MHz).

Kromě toho máme náš koordinátor připojený přes stíněný prodlužovací kabel USB

Maximální počet zařízení

Každé zařízení Zigbee má 16bitovou krátkou adresu, což znamená, že mohu připojit až 2^16=65536 různých zařízení (samozřejmě minus několik vyhrazených adres). Nyní může každé zařízení vázat až 2^8 = 256 různých služeb (protože je vyhrazeno také několik „portů“, maximum je 240)


+